Obsługa różnych form współpracy międzynarodowej i międzyuczelnianej

Dział Współpracy
Międzynarodowej

Europejski Kongres Młodzieży

Data: 27.04.2024 Kategoria: Wydarzenia

W dniach 16.04 - 19.04.2024 r. w Bielsku-Białej odbył się Europejski Kongres Młodzieży, którego organizatorami byli: Uniwersytet Bielsko-Bialski, Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Młodzieżowa Rada Miasta Bielska-Białej oraz Książnica Beskidzka.

Kongres podjął tematykę dobrostanu, postaw obywatelskich i miejsca młodzieży we współczesnym świecie. Jego uczestnikami była głównie młodzież z miast partnerskich Bielska-Białej z Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier, ale również młodzi goście z Malty.

Program Kongresu rozpoczął się w siedzibie Książnicy Beskidzkiej, gdzie odbyły się warsztaty integracyjne oraz spotkanie z cyklu Meet my culture, przybliżające uczestnikom specyfikę polskiej kultury narodowej oraz kultury regionalnej w okolicach Bielska-Białej. Uczestnicy kongresu wzięli też udział w zwiedzaniu miasta oraz wjechali na Szyndzielnię, by wziąć udział w warsztatach odbywających się w tamtejszym schronisku PTTK. Wieczorem, już na terenie kompleksu hotelowego, uczestnicy wydarzenia integrowali się przy wspólnym stole oraz wokół ogniska, w którym mogli upiec kiełbaski lub inne przekąski. Dzień zakończył się żywiołowym, interaktywnym pokazem folklorystycznym z zabawą w stylu góralsko-zbójnickim.

Kluczowym wydarzeniem kongresu była odbywająca się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego debata. Pierwszy jej panel poruszył temat młodzieży w Europie, a wśród panelistów znaleźli się młodzi goście, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z pierwszej ręki na ten temat. Drugi panel skupiał się na problemie kryzysu odpowiedzialności obywatelskiej, a prelegentem był poseł do Parlamentu Europejskiego, dr Jan Olbrycht. Ostatni, trzeci panel Kongresu dotyczył kwestii dobrostanu i miejsca wartości we współczesnym świecie. W tej części Kongresu udział wzięli zaproszeni praktycy i grupa reprezentująca projekt BB ESK 2029 – kandydatury miasta Bielska-Białej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. Przerwy pomiędzy panelami były okazją, między innymi, do bliższego zapoznania się z kulinarną specjalnością regionu – kanapką cieszyńską.

Uczestnicy Kongresu mieli również okazję wziąć udział w życiu kulturalnym Bielska-Białej. Organizatorzy zabrali ich na odbywający się w Cavatina Hall koncert Bielskiej Orkiestry Cavatina oraz Camerata Silesia odbywający się w ramach festiwalu Sacrum in Musica.

Zwieńczeniem Kongresu było spotkanie podsumowujące w Hotelu Szyndzielnia. Europejski Kongres Młodzieży okazał się sukcesem zarówno według jego organizatorów, jak i uczestników. Mamy nadzieję, że przyczyni się do podniesienia poziomu współpracy pomiędzy miastami partnerskimi, ale również pomiędzy instytucjami w mieście. Z nadzieją czekamy na kolejne jego edycje.

©2024 Dział Wspołpracy Międzynarodowej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Dział Marketingu UBB