Uniwersytet Bielsko-Bialski jest jedyną publiczną uczelnią wyższą o profilu akademickim w regionie Podbeskidzia. Prowadząc kształcenie na pięciu wydziałach, oferuje programy studiów na poziomie licencjackim, magisterskim i doktoranckim na kierunkach technicznych (inżynierskich), ekonomicznych, medycznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych.
Zgodnie z długofalową strategią rozwoju europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego Uczelnia kładzie nacisk na wysoką jakość programów kształcenia, podnoszenie kompetencji naukowych i interpersonalnych kadr, a także włączenie w proces dydaktyczny studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich różnych narodowości, którzy swą wiedzą, kulturą i doświadczeniem wzbogacają lokalną społeczność akademicką.
20-letnie doświadczenie beneficjenta programu Erasmus (Socrates, LLP, Erasmus+) pokazało, że internacjonalizacja jest kluczowym działaniem wspomagającym rozwój Uczelni – zarówno w sferze jakości badań naukowych, różnorodności oferty edukacyjnej, jak i w sferze kompetencji interkulturowych i otwartości na świat jej studentów oraz pracowników. W związku z tym podniesienie poziomu umiędzynarodowienia Uczelni zajmuje najważniejsze miejsce wśród działań zapisanych w strategii jej rozwoju. Priorytetem jest dalszy aktywny udział Uczelni w Programie Erasmus+ i wykorzystywanie wszystkich możliwości projektowych, oferowanych przez ten program, których beneficjentami będzie nie tylko społeczność akademicka Uczelni (studenci, doktoranci, kadra naukowo-dydaktyczna i pracownicy administracyjni), ale także młodzież (uczniowie szkół podstawowych i średnich)
i seniorzy (słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku).
Do głównych zadań wynikających z uczestnictwa Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego w Programie Erasmus+ w latach 2021–2027 należą:
Zwiększenie liczby studentów przyjeżdżających (podwojenie ich liczby w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej Programu Erasmus) wiąże się z:
Zwiększenie liczby studentów wyjeżdżających zostanie osiągnięte dzięki:
Zwiększenie liczby mobilności kadry akademickiej i pracowników administracji przyjeżdżających Uczelnia ma zamiar osiągnąć poprzez organizację Międzynarodowego Tygodnia odbywającego się co roku, którego program będzie koncentrować się na wymaganiach i wyzwaniach związanych z internacjonalizacją i nową fazą Programu Erasmus+.
Zwiększenie liczby mobilności pracowników wyjeżdżających Uczelnia osiągnie dzięki indywidualnym konsultacjom adresowanym do pracowników, którzy dopiero rozpoczynają mobilności w ramach Programu, a także dzięki rozwijaniu sieci kontaktów międzynarodowych, odpowiadających profilom badań prowadzonych na Uczelni i korelujących z ofertą edukacyjną.
Zacieśnienie współpracy i wymiany doświadczeń z dotychczasowymi uczelniami partnerskimi w ramach międzynarodowych projektów edukacyjnych będzie polegało na zintensyfikowaniu działalności projektowej w ramach akcji KA2 w obszarach badań i kształcenia, w których Uczelnia jest aktywna. Intensyfikacja tej aktywności w perspektywie długofalowej ma na celu wzmocnienie współpracy na rzecz innowacji i budowanie potencjału w obszarze szkolnictwa wyższego. Rozszerzenie współpracy o nowe zagraniczne ośrodki dydaktyczne, przedsiębiorstwa i instytucje polegać będzie na formalizowaniu i intensyfikacji dotychczasowych wspólnych badań naukowych
i inicjowaniu wspólnej aktywności projektowej.
Zarówno zacieśnienie istniejącej współpracy, jak i rozszerzenie współpracy o nowe zagraniczne ośrodki mają na celu zwiększenie liczby międzynarodowych projektów edukacyjno-społecznych. Intensyfikacja aktywności projektowej pracowników Uczelni będzie wspierana poprzez organizację spotkań informacyjnych i szkoleniowych, na których będą omawiane etapy przygotowywania projektów i prezentowane przykłady dobrych praktyk projektowych.
Dostosowanie funkcjonowania Programu Erasmus+ na Uczelni do współcześnie obowiązujących wymogów będzie polegało na usprawnieniu obiegu dokumentów, który został dostosowany do nowoczesnych narzędzi wykorzystywanych przez młodych ludzi w celu szybszego i łatwiejszego niż dotychczas dopełniania wszelkich procedur. Planuje się: a) wprowadzenie w życie nowych narzędzi i procedur elektronicznej obsługi programu (wprowadzenie systemu USOS, a także wykorzystanie narzędzi takich jak, Online Learning Agreement), b) promocję inicjatywy Europejskiej Karty Studenta.
Omówione wyżej działania służące realizacji celów bezpośrednio wynikających z uczestnictwa Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego w Programie Erasmus+ będą sprzyjać promocji Programu Erasmus+ na Uczelni i w regionie. Sprzyjać jej będą także przyszłe projekty w ramach partnerstw strategicznych i innych działań (jak np. Dzień Otwarty), skierowanych do młodzieży szkolnej (która w przyszłości może rozpocząć kształcenie w Uczelni, stając się również uczestnikiem Programu Erasmus+) oraz celujących w edukację dla dorosłych (seniorów). Projekty te zwiększą atrakcyjność i rozpoznawalność Uczelni i staną się cennym narzędziem jej promocji zarówno w środowisku międzynarodowym jak i lokalnym. Rozwój tego obszaru jest zgodny ze strategią uczelni, a także jednym z ważnych aspektów strategii rządowej reprezentowanej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).
Do pozostałych działań prowadzących do rozwoju Europejskiego Obszaru Edukacyjnego należy edukacja oparta na wiedzy, zrównoważonym rozwoju oraz poszanowania środowiska naturalnego, którą Uczelnia będzie wdrażać i realizować na drodze:
Realizując i promując Program Erasmus+, Uczelnia promuje wartości demokratyczne i obywatelskie Unii Europejskiej w środowisku akademickim i wśród lokalnej społeczności. Ponadto Uczelnia podejmuje współpracę z władzami miasta, instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami celem budowy silnego, tolerancyjnego i otwartego na europejskie wartości społeczeństwa lokalnego, które swymi działaniami przyczynia się do budowy europejskiego wymiaru edukacyjnego.
©2024 Dział Wspołpracy Międzynarodowej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Dział Marketingu UBB