W latach 2023-2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski współorganizował przedsięwzięcie pod nazwą Academy4Business. Rozpoczął tę aktywność jeszcze pod starą nazwą, jako Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, a oprócz niego w projekt zaangażowane były następujące podmioty: Agencja Rozwoju Regionalnego S. A. z Bielska-Białej, Digiskills s.r.o. z Czech, Edtech Estonia, Lurtis AI z Hiszpanii, TecnoCampus Park Mataró-Maresme, Uniwersytet Talliński oraz Uniwersytet Techniczny w Ostrawie.
Głównymi wydarzeniami w ramach projektu były kilkudniowe spotkania warsztatowe zorganizowane w Bielsku-Białej, Mataró oraz w Tallinnie. Jednak ożywiona współpraca pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w projekt trwała również między tymi spotkaniami, głównie w formie zdalnej konferencji lub webinaru.
Pierwszą okazją do spotkania w przestrzeni fizycznej była Szkoła Letnia Academy4Business w Bielsku-Białej, zorganizowana w dniach 26 – 28 czerwca 2023 r., pod nazwą „EdTech challenges in education and the ideation process”. Z uczelni biorących udział w projekcie przybyli nad Białą studenci i wykładowcy, a z pozostałych instytucji – eksperci. Zadaniem studentów, podzielonych na trzyosobowe zespoły, było znalezienie kreatywnych, innowacyjnych rozwiązań problemów przedstawionych przez partnerów biznesowych. Drużyny wspierane były przez mentorów, którzy na bieżąco odpowiadali na pytania przygotowujących projekty uczestników, radzili i pomagali w rozwiązywaniu problemów.
Zajęcia w ramach bielskiego spotkania odbywały się na kampusie ówczesnej Akademii Techniczno-Humanistycznej (dziś już Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego) oraz w laboratoriach bielskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i jej biurowcu. Uczestnicy spotkali się też z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej oraz zwiedzili historyczne centrum Bielska i Białej, poznając historię z obu stron rzeki Białej.
Drugie z głównych spotkań uczestników projektu odbyło się 29 – 31 stycznia, w hiszpańskim Mataró. Uczestnicy tego spotkania na początku zostali włączeni w grę „Team Building”, której głównym celem było wskazanie na kluczowe aspekty doboru członków zespołów, a przy okazji – lepsze poznanie się nawzajem. W spotkaniu uczestniczyli też eksperci z biznesu, którzy przeprowadzili zajęcia na tematy takie, jak: tworzenie projektów biznesowych metodą canvas, aplikacje komputerowe ułatwiające pracę koncepcyjną i kreatywną podczas opracowywania projektów biznesowych, analizę rzeczywistych przypadków zastosowania innowacji w biznesie (jak na przykład wykorzystanie sztucznej inteligencji do nauki dyrygowania w szkołach muzycznych) oraz praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia prezentacji w celach biznesowych w sytuacjach pozyskiwania inwestorów bądź partnerów biznesowych.
Na podstawie zdobytej podczas spotkania wiedzy, grupy uczestniczących studentów miały za zadanie opracowanie planu biznesowego w obszarze EdTech. Na koniec warsztatów, efekty ich prac mieli podsumować w formie prezentacji, ocenianej przez specjalistów.
Trzecie spotkanie w przestrzeni rzeczywistej odbyło się w Tallinnie, w dniach 26 – 28 czerwca 2024 r. Głównym założeniem spotkania było rozwiązanie przez uczestniczących w nim studentów jednego z dwóch problemów biznesowych, zaprezentowanych w formie dwóch pomysłów na działalność przez przedsiębiorczynię z Estonii. Studenci zostali podzieleni na cztery wielonarodowe zespoły, które dokonały wyboru projektów, nad którymi zamierzały się pochylić. Praca w grupach była w sposób prawie ciągły nadzorowana przez uczestniczących w warsztatach ekspertów, a ponadto przeplatana ich wystąpieniami, podczas których przekazywali wiedzę dotyczącą przeprowadzania prezentacji, tworzenia planów biznesowych, sztucznej inteligencji i kreatywnego rozwiązywania problemów. Na koniec projekty były zaprezentowane przez liderów grup, a prezentacje te zostały ocenione przez komisję ekspertów.
Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie urokliwej stolicy Estonii: zabytkowej, średniowiecznej starówki, bałtyckiego nowoczesnego nabrzeża z promenadą i plażą oraz nowoczesnej dzielnicy Ülemiste City, w której postindustrialną przestrzeń zmienia się w nowoczesne miejsce dla rozwoju biznesu i nowych technologii.
Udział w projekcie Academy4Business pozwolił wszystkim jego uczestnikom na poszerzenie horyzontów, nawiązanie nowych, międzynarodowych kontaktów i przyswojenie dużej porcji przydatnej wiedzy.
©2024 Dział Wspołpracy Międzynarodowej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Dział Marketingu UBB