W pierwszym tygodniu grudnia 2024 r., na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim odbył się Intensywny Program Mieszany (Blended Intensive Programme) pod nazwą „Operational Management”. Jak nazwa owa wskazuje, był on tematycznie powiązany z dziedziną zarządzania i inżynierii produkcji. Zorganizował go Wydział Budowy Maszyn i Informatyki oraz Dział Współpracy Międzynarodowej.
W programie, oprócz studentów UBB, uczestniczyli też studenci z: Taltech Virumaa College, Uniwersytetu w Mariborze, Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Mittweida i Uniwersytetu Żylińskiego. Gościliśmy więc zarówno osoby, dla których przyjazd do Bielska-Białej był kwestią niedługiej przejażdżki (choć przez granicę państwową), jak również takie, dla których była to kilkunastogodzinna wyprawa.
Pierwszy dzień pobytu rozpoczął się oficjalnym powitaniem gości przez dra inż. Dariusza Więcka, Dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Z kolei nastąpiła prezentacja zapoznająca studentów z naszą uczelnią, jej historią i strukturą, a także bezpośrednim otoczeniem – miastem Bielskiem-Białą. Potem poznawanie UBB przybrało formę bardziej praktyczną, ponieważ uczestnicy programu zostali oprowadzeni po naszym kampusie. Następnie odbyły się warsztaty integracyjne oraz wprowadzenie do języka polskiego. Po przerwie obiadowej, dr hab. inż. Dariusz Plinta wprowadził uczestników w zagadnienia zasadniczej tematyki wydarzenia, a następnie pan Bartosz Dębowski pojechał z nimi do centrum Bielska-Białej, by tam oprowadzić ich po najciekawszych zakątkach miasta i opowiedzieć jego historię.
Następne dwa dni poświęcone były w większości zajęciom wykładowym i warsztatowym. Oprócz wcześniej wspomnianego prof. Plinty prowadzili je również: mgr inż. Katarzyna Radwan i dr hab. inż. Izabela Kutschenreiter-Praszkiewicz z UBB, a także doc. Ing. Patrik Grznár, PhD, Ing. Beáta Furmannová, PhD i Ing. Štefan Mozol, PhD z Uniwersytetu Żylińskiego. Podczas nich studenci mogli się zapoznać zarówno z teoretycznymi, jak i z praktycznymi aspektami zarządzania i procesów produkcji.
We wtorek, 3 grudnia 2024 r., wydarzenia programu przeplatały się z organizowanym w tym samym dniu jarmarkiem bożonarodzeniowym. W ramach poczęstunku, uczestnikom programu przysługiwała również porcja przyrządzanych na grillu potraw, w tym wędzonego sera podanego na gorąco z żurawiną. Mogli też uczestniczyć w pozostałych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów jarmarku tego dnia.
W czwartek, 5 grudnia 2024 r., pani Mirella Olearczyk oraz pan Bartosz Dębowski z Działu Współpracy Międzynarodowej zabrali uczestników do Krakowa. Tam zwiedzili oni Muzeum Inżynierii i Techniki na krakowskim Kazimierzu, skąd, zahaczając o Smoczą Jamę, przeszli na rynek Starego Miasta – akurat na dźwięki Hejnału z Kościoła Mariackiego. Po odrobinie czasu wolnego na swobodne korzystanie z atrakcji odbywającego się w Krakowie jarmarku, grupa skierowała się do autobusu, który zawiózł ich z powrotem do Bielska-Białej.
Ostatni dzień pobytu w Bielsku-Białej poświęcony był na prezentacje, przygotowane przez podzielonych na grupy uczestników, na tematy związane z poruszanymi podczas programu zagadnieniami. Prezentacje te oceniane były przez prof. Plintę, po czym nastąpiło rozdanie certyfikatów potwierdzających udział w programie oraz pożegnanie uczestników.
Mamy nadzieję, że nasi goście wyjechali z Bielska-Białej nie tylko z nową wiedzą, ale również znajomościami i miłymi wrażeniami.
©2024 Dział Wspołpracy Międzynarodowej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Dział Marketingu UBB